باشگاه مشتریان
نرم افزار CRM ایده آل - درخواست دمو نرم افزار CRM ایده آل

مقالات | عمومی

 • صفحه اصلی
 • مقالات | عمومی | سازمان موفق، چگونه سازمانی است | ویژگی های سازمان موفق

سازمان موفق، چگونه سازمانی است | ویژگی های سازمان موفق

صفاتی همچون موفق، به سازمان های زیادی نسبت داده می شود. این سازمان ها فارغ از ویژگی های خاصی که دارند، در یک ویژگی با هم مشترک می باشند. این ویژگی سطح عملکرد موفق آن ها می باشد که آن ها را یک سر و گردن بالاتر از همتایان خود، قرار می دهد. به همین علت به آن ها، سازمان موفق گفته می شود. در ادامه به بررسی تخصصی تر سازمان های موفق می پردازیم و عوامل موفقیت آن ها را موشکافانه بررسی خواهیم نمود. تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

نرم افزار CRM ایده آل - quote

سازمان موفق به چه سازمانی گفته می شود؟

قبل از اینکه وارد مباحث تخصصی تر شویم، لازم است مقدمه ای درباره ی سازمان موفق بدانیم. صفاتی همچون موفق، به سازمان های زیادی نسبت داده می شود. این سازمان ها فارغ از ویژگی های خاصی که دارند، در یک ویژگی با هم مشترک هستند. این ویژگی سطح عملکرد موفق آنهاست که آن ها را یک سر و گردن بالاتر از همتایان خود، قرار می دهد. به همین علت به آن ها، سازمان موفق گفته می شود. در ادامه به بررسی تخصصی تر سازمان های موفق می پردازیم و عوامل موفقیت آن ها را موشکافانه بررسی خواهیم نمود. تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

مدیران خبره، حرکت سازمان به سوی موفقیت را تسریع می نمایند

این مطلب برای شماست: فنون برخورد با مشتری، انواع مشتری (عصبانی، پرخاشگر، ناراضی، بی ادب)

تعریف سازمان موفق

موفقیت، یک هدف خاص است که هر سازمانی برای رسیدن به آن، از هیچ تلاشی دریغ نمی کند. سازمان موفق، سازمانی است که در یک دوره ی زمانی بلند مدت، توانسته باشد همسو با تغییرات، واکنش های مناسبی به آن ها دهد و با ایجاد یک ساختار منسجم و ایده آل، در راه نیل به اهداف خود، به نتایج موفق آمیز برسد. در راه رسیدن به موفقیت، سازمان ها موانع زیادی را بر سر راه خود می بینند که اتخاذ استراتژی مهم در این برهه زمانی، بسیار حیاتی می باشد. حال در ادامه می خواهیم چندین سوال مهم را بررسی کنیم. موفقیت سازمان ها در مقیاس های بزرگتر، چه دستاوردی را به ارمغان می آورد. عوامل موفقیت این سازمان ها چه می باشد. چگونه باید برای رسیدن به یک سازمان موفق تلاش کنیم.

همه ی این سوالات پیرامون یک سازمان موفق وجود دارد. در ادامه می خواهیم عوامل موفقیت یک سازمان را بررسی کنیم.

عوامل موفقیت یک سازمان

عوامل زیادی وجود دارد که باعث ارتقا و رشد یک کسب و کار می شود. یک سازمان موفق برای رسیدن به چنین مقامی، مراحل دشوار زیادی را طی کرده است. این سازمان از این شرایط دشوار، با سربلندی بیرون آمده است. در زیر به بررسی تعدادی از این عوامل می پردازیم.

 • مدیریت منابع انسانی

شاید کلیدی ترین عامل موفقیت یک سازمان، منابع انسانی آن باشد. منابع انسانی، تنها مزیت رقابتی یک سازمان است که در آن افراد مشغول به کار هستند. منابع انسانی مناسب و باکیفیت، باعث موفقیت سازمان شده و کارایی را افزایش می دهد. در طرف مقابل منابع انسانی نامناسب، باعث عدم استفاده بهینه از منابع شده و باعث پسرفت شرکت می شود. مدیران می توانند به وسیله ی آموزش مستمر و مناسب، مشارکت بهینه و مهیا سازی عوامل مناسب، باعث افزایش کارایی منابع انسانی در شرکت شوند.

منابع انسانی یک شرکت، مهم ترین جزء آن می باشد

یک مطلب فوق العاده برای سازمان های موفق: هدف اصلی مدیریت ارتباط با مشتری چیست؟

البته ذکر یک نکته ی طلایی الزامی می باشد. استراتژی مدیران در مدیریت منابع انسانی یکسان نیست. یعنی مدیر یک سازمان موفق، با تمام افراد و منابع خود، به یک شکل برخورد نمی کند. هر شخص یک نوع ویژگی و الگوی رفتاری دارد. بنابراین نوع رفتار با هر شخص متفاوت از شخصیت دیگر می باشد.

 • مدیریت دانش

قطعا علم و دانش برای موفقیت یک سازمان، از نان شب واجب تر است. دانش، نوعی سرمایه گذاری بلند مدت می باشد و باید کارکنان یک سازمان، از این قابلیت بهره مند باشند. بوسیله ی علم و دانش، کارکنان یک شرکت می توانند مسائل مختلف را حل کرده و هرگونه اختلافات در مدیریت و سایر مسائل را، رفع و رجوع نمایند. بوسیله ی مدیریت دانش، سازماندهی مناسب انجام می شود و سطوح رضایتمندی در ابعاد مختلف سازمان، تشکیل می شود.

 • مدیریت منابع مالی

بحث مالی و جریان نقدی، همواره یکی از مهم ترین شرایط در هر زمینه ای می باشد. یک سازمان موفق بدون پشتوانه ی مناسب مالی و مدیریت آن، به بیراهه کشیده می شود. برای شروع هر کسب و کاری، منابع مالی جزء لاینفک آن می باشد. همچنین در ادامه ی مدیریت سازمان، مدیریت منابع مالی برای تأمین امکاناتی همچون مکان مورد نظر و نیروی کار، الزامی می باشد. مدیران آگاه و باتجربه، همواره به این نکته اهتمام می ورزند که عدم استفاده ی صحیح از منابع مالی، باعث شکست سازمان می شود.

عوامل ذکر شده، از مهم ترین عوامل موفقیت یک سازمان می باشند. علاوه بر موارد فوق، موارد دیگری نیز می باشند که یک سازمان موفق آن ها را دارد. تعهد سازمانی، جذب مشتری و بازاریابی، آموزش و خلاقیت سازمانی، چشم انداز مناسب، اهداف بلند مدت، تفکر استراتژیک، رهبری مناسب و ... از جمله این موارد می باشد.

سازمان موفق باید فروش عالی داشته باشد: روش های فروش کالا با متد جدید، تکنیک های فروش مستقیم، روانشناسی جذب مشتری

نمونه هایی از سازمان های موفق در دنیا

اگر به اطراف خود نگاه کنید، قطعا نشانه هایی از حداقل یک سازمان موفق بدست می آورید. اپل و سامسونگ، گوگل و مایکروسافت، نایک و آدیداس، تویوتا و بی ام و، آمازون و ایبِی، گوشه ای از این شرکت های موفق هستند. این سازمان ها که باعث تغییرات هیجان انگیز در دنیای افراد شده اند، دارای پیشینه ای موفق می باشند. این سازمان ها در مسیر رشد و نزول قرار گرفته اند و مسیر خود را به سمت موفقیت، بدست آوردند. البته که در طرف مقابل، شرکت های بسیاری وجود دارند که پس از اوج گیری، در مقابل حریفان ناکام شده اند و سقوط کرده اند. نوکیا یا سونی اریکسون، نمونه ای شفاف و قاطع از این موضوع می باشند.

نمایی از سازمان های موفق در جهان

در دنیای کنونی، رقابت با همتایان خود بدون اتخاذ مدیریت و استراتژی مناسب، بی ثمر می ماند. در دوره ی کنونی، یک شرکت صرفا با مدیریت یک شخص به مقامی نائل نمی شود. به عنوان مثال اگر در شرکت اپل، تمام کار ها متکی به استیو جابز بود، تاکنون اسمی از اپل باقی نمی ماند. بنابراین کسب ویژگی ها و قرار گرفتن در مسیر شرکت های بزرگ، می تواند باعث موفقیت یک سازمان شود. یک سازمان موفق، باید پارامتر های خاص و منظمی را برای کسب موفقیت، طی نماید. در زیر به برخی از موفق ترین سازمان های موجود در سراسر دنیا، اشاره شده است:

اپل، گوگل، کوکاکولا، آی بی ام، مایکروسافت، مرسدس بنز، بی ام و، سیسکو، دیزنی، اچ پی، لویی ویتون، نایک و آمازون.

چگونه یک سازمان موفق داشته باشیم؟

اگر در سودای ساخت یک سازمان موفق هستید، بدون شک باید از سازمان های موفقی که امتحان خود را پس داده اند، الگوبرداری نمایید. در زیر می خواهیم به 10 مورد ضروری برای داشتن یک سازمان موفق، اشاره نماییم.

 1. داشتن پلن و برنامه ریزی دقیق
 2. نوشتن نقاط قوت و ضعف سازمان
 3. داشتن خلاقیت و ایجاد طرح های گوناگون
 4. نظم در اسناد مالی و رسیدگی به منابع مالی
 5. ایجاد تعرفه ی مناسب
 6. برنامه ریزی برای قراردادهای کارا
 7. بهره مندی از تکنولوژی
 8. آموزش نیروی انسانی
 9. اتخاذ مناسب ترین تصمیم ها در شرایط کلان
 10. نگاه به آینده و برنامه ریزی برای آن

پشت هر سازمان موفق، عوامل کلیدی زیادی وجود دارد

بازاریابی از نیازهای اصلی یک سازمان موفق است: تهیه کاملترین گزارش بازاریابی با سی آر ام ایده آل به همراه اصول مهم بازاریابی

سازمان های موفق در پیاده سازی مدیریت دانش

معمولاً یک سازمان موفق و کسب و کار پیشرو، مدیریت دانش را سرلوحه ی کار خود قرار می دهد. برای پیاده سازی یک برنامه مدون مدیریت دانش، باید سازمان از تمام دارایی های فکری خود، استفاده نماید. اگر تمام جوانب به درستی افزوده شوند، باید شاهد افزایش کیفیت محصولات و خدمات بوسیله ی مدیریت دانش، باشیم. حال سوال پیش می آید که شرکت های موفق در پیاده سازی مدیریت دانش، از چه فاکتور هایی بهره می برند. در زیر به برخی از این ویژگی ها اشاره شده است:

 1. مدیریت دانش مناسب، توانایی افراد برای تاثیر گذاشتن روی سایر اشخاص را افزایش می دهد.
 2. مدیریت دانش، باعث ایجاد حاکمیت مناسب برای توسعه ی سازمان می شود.
 3. تخصیص فناوری کارا برای پیکربندی مناسب ابزارها و نیروی کار.
 4. تسهیل و بهینه سازی ساختار سازمانی
 5. افزایش فرهنگ اشتراک دانش و ایجاد محیط دانش محور برای توسعه ی سازمان

فرآیند اجرای مدیریت دانش در یک سازمان موفق چگونه است؟

برای اینکه مدیریت دانش در تمام ابعاد یک سازمان موفق شکل بگیرد، باید 8 مرحله طی شود. در ادامه با هم این 8 مرحله را بررسی می کنیم.

 • در مرحله ی نخست، سازمان موفق اهداف خود را از برنامه مدیریت دانش تبیین می کند. آن ها عوامل و مشکلات موجود را بررسی، راه حل های متصور شده را بیان و عوامل محرک آن را جستجو می نمایند.
 • در مرحله ی دوم، این سازمان آماده ی تغییرات می باشد. ممکن است پیاده سازی مدیریت دانش، باعث تغییر در هنجار های یک سازمان شود. به همین علت، برخی از افراد در برابر آن مقاومت می کنند. بنابراین باید برای حداکثرسازی بازدهی، باید تمام عوامل، آماده ی تغییر باشند.
 • استراتژی مرحله ی سوم، تعیین مدیریت دانش به عنوان یک گام اساسی است. باید برای دستیابی به این امر، مراحل دقیق برای پیاده سازی مشخص شود و آن ها در یک برنامه ی مدون، گردآوری شود. این برنامه می تواند شامل استراتژی مناسب برای پیاده سازی دانش، طبقه بندی مطلوب و اعتبار سنجی باشد.

خلاقیت در سازمان های همیشه پیشرو لازم و ضروریست: خلاقیت در مدیریت کسب و کار، پرورش خلاقیت در سازمان ها و ادارات

رهبری مناسب در یک سازمان، می تواند سازمان را از قعر دریا به نوک قله برساند

 • در مرحله ی چهارم، به سراغ اولویت بندی نیازهای فناوری میرویم. استراتژی این مرحله بدین صورت می باشد که آن بخش از سازمان که نیاز به تقویت دارد، در اولویت قرار گیرد. البته قبل از تخصیص یک فناوری به یک بخش، باید از کارایی آن برای سازمان و بخش مورد نظر، آگاهی کامل داشته باشیم.
 • مرحله ی پنجم، ارزیابی وضعیت فعلی می باشد. در برنامه ی مدیریت دانش، باید پس از موارد ذکر شده، به سراغ ارزشیابی وضعیت فعلی سازمان برویم. این ارزیابی شامل کارکنان، فرآیند ها، فناوری، ساختار و فرهنگ می باشد.
 • در مرحله ی ششم، باید برنامه ی دانش را پیاده سازی نماییم و ابعاد و راه رسیدن به آن را مشخص نماییم. البته قبل از انجام این کار، باید از پشتیبانی مدیران رده بالا اطمینان حاصل شود؛ زیرا برای این امر، باید بودجه ی لازم حاصل شود.
 • در مرحله ی هفتم، هنگامی که برنامه مدیریت دانش اجرا شد، باید ارزش آن تعیین گردد. سرمایه گذاری در این زمینه، نیازمند بودجه ای زیاد می باشد که تا ارزش آن مشخص نشود، کیفیت آن قابل توجیه نمی باشد.
 • سرانجام در مرحله ی آخر و هشتم، استراتژی اندازه گیری مدیریت دانش و شاخص های بهبود آن، مورد توجه قرار می گیرد. در این مرحله، باید از خود بپرسید که سرمایه گذاری در حوزه ی مدیریت دانش به چه اندازه ای کارا بوده است؟

قابل ذکر است یک سازمان موفق، سرمایه گذاری در مدیریت دانش را جزء امورات مهم خود قرار می دهد. اگر کیفیت لازم در این برنامه ریزی مورد توجه قرار گیرد، سازمان به سرعت به نتایج دلخواه خود می رسد.

یک سازمان موفق با مدیریت ارتباط مشتریان و فروش برنامه ریزی شده به وضوح موفقیت را احساس خواهد کرد.

ما در این مسیر کنار شما هستیم. سی آر ام ایده آل کاربر پسندترین نرم افزار CRM در ایران

021-74451

گروه خبری: عمومی

0 نظر

 • برای این خبر نظری ثبت نشده است.

نظر

     هر زمان که بخواهید می توانید با نسخه دموی نرم افزار CRM ابری ایده آل کار کنید تا به شکل ملموس تر با سیستم آشنا شوید و از ماژول ها و قابلیت های این نسخه نرم افزار crm رایگان استفاده کنید. نسخه دموی رایگان crm ابری که ما در اختیار شما قرار می دهیم بدون محدودیت و شامل کلیه ماژول های سیستم crm می باشد و شما می توانید به مدت دو هفته با این نسخه دمو کار کنید. همچنین می توانید درخواست یک جلسه دموی حضوری داشته باشید تا در محل کسب و کار شما با هم نرم افزار crm ایده آل را بررسی کنیم و متناسب با کسب و کار خودتان و درخواست هایی که دارید نرم افزار crm پرزنت و توضیح داده شود و پس از مقایسه نرم افزار های crm بهترین نرم افزار crm را انتخاب نمایید.

درخواست کد اشتراک