باشگاه مشتریان
نرم افزار CRM ایده آل - درخواست دمو نرم افزار CRM ایده آل

مقالات | عمومی

 • صفحه اصلی
 • مقالات | عمومی | بازاریابی دهان به دهان چیست؟

بازاریابی دهان به دهان چیست؟

بازاریابی دهان به دهان که با نام Word-of-mouth marketing شناخته می شود، شامل تاکتیک هایی است که گفتگوهای روزمره مصرف کنندگان را هدف می گیرند.

نرم افزار CRM ایده آل - quote

آشنایی با مفهوم بازاریابی دهان به دهان

بازاریابی دهان به دهان که با نام Word-of-mouth marketing شناخته می شود، شامل تاکتیک هایی است که گفتگوهای روزمره مصرف کنندگان را هدف می گیرند. این نوع بازاریابی معمولا نیازی به صرف هزینه زیاد ندارد و یکی از عوامل مهم در شکل گیری آن، تجربیات مشتریان است. بازاریابی دهان به دهان با جلب توجه مشتریان، آن ها را به صحبت در مورد محصولات یا خدمات خاص تشویق می کند.

درصد زیادی از مصرف کنندگان قبل از خرید یک محصول، از طریق اینترنت به جستجو در مورد آن می پردازند. بسیاری از افراد قبل از خرید یک کالا، به توصیه های دوستان و آشنایان خود برای انتخاب یک برند توجه می کنند. بنابراین برنامه ریزیِ استراتژی درست برای استفاده از مزایای بازاریابی دهان به دهان اهمیت زیادی برای شرکت ها دارد.

بازاریابی دهان به دهان یا WOM marketing شامل ارجاع به محصولات و خدمات یک برند یا کمپانی در تعاملات و گفتگوهای میان افراد مختلف می شود. برای مثال، وقتی مشتری از سفارش خود در رستوران راضی است و غذا انتظاراتش را برآورده می کند، ممکن است عکس یا متنی در مورد آن در شبکه های اجتماعی پست کند. بازاریابی دهان به دهان در یک نقطه متوقف نمی شود. بلکه این پتانسیل را دارد که از یک مصرف کننده به مخاطب دیگر انتقال پیدا کند.

بازاریابی چریکی | کاربردها، مزایا و معایب

بازاریابی دهان به دهان

مفاهیم کلیدی بازاریابی دهان به دهان

 • مصرف کنندگان در مورد محصولات یا خدمات یک شرکت با دوستان و نزدیکان خود صحبت می کنند
 • بسیاری از افراد به توصیه های دوستان و آشنایان اعتماد دارند
 • کمپانی ها می توانند مشتریان را برای تعریف از محصولات خود تشویق کنند
 • برخورداری از تاکتیک های متنوع از جمله بازاریابی Buzz و رسانه های اجتماعی

مزایای استفاده از بازاریابی دهان به دهان

بسیاری از افراد، تبلیغاتی را که در رسانه های مختلف مشاهده می کنند، باور ندارند. اما توصیه ها و پیشنهادهای دوستان و نزدیکان خود را هنگام خرید یا انتخاب یک محصول جدی می گیرند. بنابراین بازاریابی دهان به دهان می تواند بازدهی بسیار خوبی داشته باشد.

این نوع بازاریابی از نظر افزایش میزان فروش، نسبت به تبلیغات پولی تاثیر بیشتری دارد. همچنین به خاطر امکانات شبکه های اجتماعی، استفاده از استراتژی های آن آسان و مقرون به صرفه است. مصرف کنندگان زمانی که احساس کنند یک شرکت یا برند به حرف آن ها گوش می دهد و مزایای ویژه ای در اختیار آن ها می گذارد، به تعریف از آن برند ترغیب می شوند. به همین دلیل، بعضی از شرکت ها از نمایندگان فروش استفاده می کنند تا محصولات را به طور ویژه به مشتریان معرفی کنند. این گونه تعاملات در کنار رویدادهای تبلیغاتی می توانند موجب افزایش گفتگوها در مورد یک برند یا شرکت شوند.

بازاریابی دهان به دهان نیاز به اختصاص بودجه برای تبلیغات ندارد. چرا که مشتریان و مصرف کنندگان به صورت ارگانیک پیام های تبلیغاتی را به دیگران انتقال می دهند. مشتریانِ راضی علاوه بر صحبت در مورد محصولات، نسبت به برند مورد نظر وفاداری پیدا می کنند. همچنین ممکن است در آینده دوباره نسبت به خرید محصولات یا استفاده از خدمات آن برند اقدام کنند.

یک مزیت مهم دیگر، افزایش نرخ تبدیل و فروشِ تجارت الکترونیک از طریق استراتژی های WOM است. چرا که مشتریان جدید به دلیل توصیه و پیشنهاد نزدیکان خود به سمت استفاده از محصولات و خدمات یک کمپانی تشویق می شوند. می توان گفت که پیام های تبلیغاتی در بازاریابی دهان به دهان به شیوه ای موثر انتقال پیدا می کنند.

بازاریابی عصبی چیست و چه کاربردی دارد؟ | کاربردها، مزایا و معایب

مزایای بازاریابی دهان به دهان

 • مقرون به صرفه بودن و عدم نیاز به بودجه تبلیغاتی
 • افزایش نرخ فروش حتی بیشتر از تبلیغات پولی
 • ایجاد وفاداری نسبت به برند در میان مشتریان راضی
 • تاثیر مثبت در نظر خریداران

مارکتینگ

چگونه از استراتژی های بازاریابی دهان به دهان استفاده کنیم؟

کانال ها و روش های ارتباطی متنوعی برای ارتباط با مشتریان و مخاطبان هدف وجود دارد. اما ایجاد مکالمه در مورد یک برند یا شرکت کار چندان ساده ای نیست. برای ایجاد استراتژی های WOM تیم های بازاریابی باید از ایده های خلاقانه استفاده کنند که در ادامه مطلب به معرفی بعضی موارد می پردازیم.

برجسته کردن USP یکی از تاکتیک هایی است که موجب می شود کاربران بیشتری در مورد محصولات یک برند گفتگو کنند. پیشنهاد فروش منحصر به فرد یا USP در واقع عاملی است که یک محصول یا کالا را از رقبای خود متمایز می کند. برای مثال، می توان به ویژگی هایی مانند کمترین هزینه یا اولین در نوع خود اشاره کرد. با برجسته کردن USP کاربران بیشتری شروع به جستجو در مورد مشخصات محصول مورد نظر می کنند.

کمپین های ویروسی جذاب یکی دیگر از روش های افزایش تبلیغات دهان به دهان هستند. با ادغام عناصر و موضوعات پرطرفدار در کمپین، می توان شانس دیده شدن و اشتراک گذاری آن را افزایش داد. یک کمپین ویروسی موفق، می تواند حجم زیادی از پیام های تبلیغاتی را ایجاد کند. همچنین موجب می شود کاربران زیادی در مورد محصولات یا خدمات برند صحبت و آن ها را چه در شبکه های اجتماعی و چه در تعاملات روزمره به دوستان خود پیشنهاد کنند.

یکی دیگر از روش های موثر در بازاریابی دهان به دهان استفاده از محتواهای تولید شده به وسیله کاربران است که با نام User-generated content یا UGC شناخته می شود. هر چه تعداد محتواهای مثبت تولید شده به وسیله کاربران بیشتر باشد، احتمال بیشتری برای جذب مشتریان جدید و افزایش نرخ تبدیل وجود دارد. کاربران می توانند با استفاده از امکاناتی مانند هشتگ ها یا تگ ها، نام شرکت را در پست های خود قرار دهند. پلتفرم های متنوعی در سطح اینترنت برای استفاده از این روش وجود دارد.

بازاریابی خدمات چیست؟ | ویژگی ها و انواع آن

جذب مشتری

نرم افزار CRM ایده آل و تعاملات حرفه ای با مشتریان

نرم افزار CRM ایده آل یک نرم افزار پیشرفته است که شرکت ها و کسب و کارها می توانند از امکانات متنوع آن استفاده کنند. در قسمت بازاریابی، این نرم افزار اطلاعات مفیدی را در اختیار تیم های مارکتینگ قرار می دهد. شناسایی مشتریان بالقوه و تولید سرنخ های جدید تنها بخشی از مزایای استفاده از CRM ایده آل هستند. این نرم افزار، پلن های مختلفی را با توجه به بودجه شرکت ها ارائه می کند.

گروه خبری: عمومی

0 نظر

 • برای این خبر نظری ثبت نشده است.

نظر

     هر زمان که بخواهید می توانید با نسخه دموی نرم افزار CRM ابری ایده آل کار کنید تا به شکل ملموس تر با سیستم آشنا شوید و از ماژول ها و قابلیت های این نسخه نرم افزار crm رایگان استفاده کنید. نسخه دموی رایگان crm ابری که ما در اختیار شما قرار می دهیم بدون محدودیت و شامل کلیه ماژول های سیستم crm می باشد و شما می توانید به مدت دو هفته با این نسخه دمو کار کنید. همچنین می توانید درخواست یک جلسه دموی حضوری داشته باشید تا در محل کسب و کار شما با هم نرم افزار crm ایده آل را بررسی کنیم و متناسب با کسب و کار خودتان و درخواست هایی که دارید نرم افزار crm پرزنت و توضیح داده شود و پس از مقایسه نرم افزار های crm بهترین نرم افزار crm را انتخاب نمایید.

درخواست کد اشتراک