باشگاه مشتریان
نرم افزار CRM ایده آل - درخواست دمو نرم افزار CRM ایده آل

مقالات | عمومی

  • صفحه اصلی
  • مقالات | عمومی | بازاریابی خدمات چیست؟ | ویژگی ها و انواع آن

بازاریابی خدمات چیست؟ | ویژگی ها و انواع آن

بازاریابی خدمات نوعی بازاریابی است که روی ارائه خدمات و محصولات غیر فیزیکی به مشتریان تمرکز دارد. خدماتی که مخاطبان در زندگی روزمره خود به آن ها احتیاج پیدا می کنند. مانند خدمات آموزشی، اجاره خانه و وسایل نقلیه و شرکت در کلاس های مختلف. بازاریابی خدمات روش هایی را به کسب و کارها برای ارتباط موثر با مخاطبان به منظور ایجاد تقاضا پیشنهاد می کند.

نرم افزار CRM ایده آل - quote

بازاریابی خدمات چیست؟

بازاریابی خدمات نوعی بازاریابی است که روی ارائه خدمات و محصولات غیر فیزیکی به مشتریان تمرکز دارد. خدماتی که مخاطبان در زندگی روزمره خود به آن ها احتیاج پیدا می کنند. مانند خدمات آموزشی، اجاره خانه و وسایل نقلیه و شرکت در کلاس های مختلف. بازاریابی خدمات روش هایی را به کسب و کارها برای ارتباط موثر با مخاطبان به منظور ایجاد تقاضا پیشنهاد می کند.

شرکت های ارائه دهنده خدمات، هم به مشتریان و هم به مشاغل مختلف خدمات خود را ارائه می کنند. هدف بازاریابی خدمات را می توان تبلیغ و ترویج یک سرویس یا محصول غیر فیزیکی در مناطق مختلف در نظر گرفت. به طوری که سرویس مورد نظر گسترش پیدا کند و مخاطبان بیشتری با آن آشنا شوند.

بازاریابی مویرگی چیست؟ | معرفی کانال های بازاریابی مویرگی

بازاریابی خدمات

ویژگی های بازاریابی خدمات

بازاریابی خدمات دارای ویژگی هایی است که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم. این ویژگی ها موجب می شوند بازاریابی خدمات با دیگر انواع بازاریابی مثل بازاریابی محصولات فیزیکی متفاوت باشد. اولین ویژگی، غیر قابل لمس بودن خدمات است. چیزی که موجب می شود متقاعد کردن مردم برای استفاده از آن خدمات سخت تر باشد. چرا که خدمات برخلاف محصولات فیزیکی با چشم دیده نمی شوند. بنابراین باید از استراتژی های متفاوتی برای تبلیغ و ترویج آن ها استفاده کرد.

جدایی ناپذیریِ دریافت و مصرف یکی دیگر از ویژگی های قابل توجه در بازاریابی خدمات محسوب می شود. به این معنا که مصرف کنندگان درست همان زمانی که سرویس مورد نظر را دریافت می کنند، آن را مورد استفاده قرار می دهند. بنابراین مالک آن سرویس نمی شوند و فقط می توانند از آن استفاده کنند. برای مثال، غذا خوردن در رستوران را می توان یک خدمت در نظر گرفت که درست در زمان تحویل به مشتری مصرف می شود.

خدمات، قابل اتلاف هستند. بسیاری از آن ها را نمی توان مانند محصولات فیزیکی ذخیره کرد و بعدا مورد استفاده قرار داد. برای مثال، اگر یک بلیت برای زمان خاصی رزرو شود، فقط در همان زمان می توان از آن استفاده کرد. بنابراین ممکن است خدمات در مدت کوتاهی غیر قابل استفاده شوند. بازاریابی خدمات باید با استفاده از روش های تبلیغاتی مناسب و استراتژی های درست، مخاطب هدف را شناسایی و به سمت استفاده از خدمات مورد نظر جذب کند.

یکی دیگر از ویژگی های مهم، تنوع و تغییر قیمت و نحوه ارائه خدمات در موقعیت های مختلف است. در این مورد، توجه به این نکته حائز اهمیت است که وقتی تقاضای سرویس ها بالا می رود، قیمت نیز افزایش پیدا می کند. برای مثال، ممکن است اجاره اتاق در یک هتل در موقعیت های شلوغ، گران تر تمام شود.

بازاریابی B2B برای رشد کسب و کار | بازاریابی b2b چیست؟

بازاریابی داخلی

انواع بازاریابی خدمات

بازاریابی خدمات به کسب و کارها کمک می کند با مصرف کنندگانِ خدمات، ارتباط ایجاد و آن را حفظ کنند. چند نوع بازاریابی خدمات وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم. بازاریابی خارجی برای تبلیغ و ترویج خدمات در محیط خارجی مورد استفاده قرار می گیرد. شرکت ها از این نوع بازاریابی برای افزایش فروش و آگاهی نسبت به برند خود استفاده می کنند. تاکتیک هایی مانند پروموشن فروش، فروش شخصی و فروش مستقیم در این دسته قرار می گیرند.

بازاریابی داخلی یکی دیگر از انواع بازاریابی خدمات است که تمرکز آن روی تبلیغ یک خدمت در داخل شرکت قرار دارد. هدف این نوع بازاریابی ارائه اطلاعات مفید به کارمندان شرکت است تا آن ها بتوانند خدمات را به نحو موثری به مشتریان و مخاطبان هدف معرفی کنند. به عبارت دیگر، کارمندان شرکت می توانند نقش مهمی در گسترش و تبلیغ سرویس ها داشته باشند.

بازاریابی تعاملی شامل تعامل میان کارمندان شرکت و مشتریان می شود. برای مثال، می توان به غرفه های خرده فروشی ها و پیشخوان هتل ها اشاره کرد. همچنین مکان هایی که در آن ها کارمندان با مشتریان تعامل دارند. بازاریابی تعاملی تاثیر زیادی روی تصمیم مشتریان دارد. چرا که آن ها برای انتخاب سرویس مناسب به کمک کارمندان شرکت نیاز دارند. اگر کارمند شرکت بتواند اطلاعات مفیدی را با رفتار درست در اختیار مشتری قرار دهد، نرخ تبدیل افزایش پیدا می کند.

ویژگی‌های یک مدیر فروش موفق | وظایف مدیر فروش

پروموشن

اجزای مهم در بازاریابی خدمات

بازاریابی خدمات برای تبلیغ و گسترش محصولات خدماتی تلاش می کند. محصولات خدماتی باید با دقت طراحی شوند و با استراتژی های درست در اختیار مشتریان قرار بگیرند. همانطور که اشاره کردیم، مصرف کنندگان نمی توانند مالک یک محصول خدماتی باشند.

قیمت گذاری یکی دیگر از اجزای مهم در بازاریابی خدمات محسوب می شود. معمولا خدمات دارای هزینه های غیر مستقیم هستند. برای مثال، اگر در یک رستوران قیمت گذاری فقط با توجه به غذا انجام شود، سود زیادی حاصل نخواهد شد. چرا که باید بتوانید حقوق آشپزها، گارسون ها، نظافتچی ها و دیگر هزینه های غیر مستقیم را پرداخت کنید. از طرفی، بدون این پرسنل نمی توانید غذا را برای مشتری ها آماده کنید.

مکان نیز اهمیت زیادی برای ارائه خدمات به مشتری ها دارد. برای راه اندازی یک تجارت عمومی مانند هتل یا رستوران، ترافیک منطقه چیزی است که باید به آن توجه شود. بعضی از کسب و کارها باید خدمات خود را در لوکیشن هایی که دیگر شرکت های مشابه فعال هستند ارائه کنند. چرا که باید بتوانند جایگاه خود را در یک بازار رقابتی به دست بیاورند.

یکی از مهمترین اجزای بازاریابی خدمات، مشتری ها هستند. این مشتری ها هستند که قرار است از خدمات استفاده کنند. ارتباط با مشتریان در هنگام ارائه خدمات اهمیت زیادی دارد. پیش از طراحی یک سرویس، باید نیازها و انتظارات مشتریان و مخاطبان هدف در نظر گرفته شود تا سرویس مورد نظر بتواند موفق ظاهر شود.

فنون برخورد با مشتری | نحوه برخورد با انواع مشتری (عصبانی)

نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری

نرم افزار CRM به نرم افزاری گفته می شود که کسب و کارها و شرکت ها می توانند از آن برای اهداف مختلفی از جمله استراتژی های بازاریابی استفاده کنند. نرم افزار CRM ایده آل با امکانات و ماژول های حرفه ای امکان تعامل با مشتریان، تهیه لیست های مختلف، یافتن سرنخ ها و همچنین استفاده از کمپین های بازاریابی را برای شرکت ها فراهم می کند. بهبود روابط تجاری، ساده کردن فرایندها و بهبود سودآوری از جمله مزایای استفاده از یک نرم افزار CRM هستند.

گروه خبری: عمومی

0 نظر

  • برای این خبر نظری ثبت نشده است.

نظر

     هر زمان که بخواهید می توانید با نسخه دموی نرم افزار CRM ابری ایده آل کار کنید تا به شکل ملموس تر با سیستم آشنا شوید و از ماژول ها و قابلیت های این نسخه نرم افزار crm رایگان استفاده کنید. نسخه دموی رایگان crm ابری که ما در اختیار شما قرار می دهیم بدون محدودیت و شامل کلیه ماژول های سیستم crm می باشد و شما می توانید به مدت دو هفته با این نسخه دمو کار کنید. همچنین می توانید درخواست یک جلسه دموی حضوری داشته باشید تا در محل کسب و کار شما با هم نرم افزار crm ایده آل را بررسی کنیم و متناسب با کسب و کار خودتان و درخواست هایی که دارید نرم افزار crm پرزنت و توضیح داده شود و پس از مقایسه نرم افزار های crm بهترین نرم افزار crm را انتخاب نمایید.

درخواست کد اشتراک