باشگاه مشتریان
نرم افزار CRM ایده آل - درخواست دمو نرم افزار CRM ایده آل

مقالات | عمومی

  • صفحه اصلی
  • مقالات | عمومی | بازاریابی مویرگی چیست؟ | معرفی کانال های بازاریابی مویرگی

بازاریابی مویرگی چیست؟ | معرفی کانال های بازاریابی مویرگی

بازاریابی مویرگی که با اسم Distribution Channel نیز شناخته می شود، مجموعه ای از روش ها است که شرکت ها از طریق آن ها محصولات و خدمات خود را به دست مشتریان نهایی می رسانند. کانال توزیع را می توان مجموعه ای از کسب و کارها و واسطه ها نامید که کالا یا محصول مورد نظر از آن ها عبور می کند تا به مصرف کننده یا خریدار نهایی برسد.

نرم افزار CRM ایده آل - quote

مفهوم بازاریابی مویرگی

بازاریابی مویرگی که با اسم Distribution Channel نیز شناخته می شود، مجموعه ای از روش ها است که شرکت ها از طریق آن ها محصولات و خدمات خود را به دست مشتریان نهایی می رسانند. کانال توزیع را می توان مجموعه ای از کسب و کارها و واسطه ها نامید که کالا یا محصول مورد نظر از آن ها عبور می کند تا به مصرف کننده یا خریدار نهایی برسد. یک کانال توزیع می تواند شامل عمده فروشان، خرده فروشان و توزیع کنندگان باشد. بازاریابی مویرگی در واقع روی هدف رساندن محصول به دست مصرف کننده تمرکز دارد. می توان گفت کانال توزیع در برابر زنجیره تامین قرار می گیرد و انتقال محصولات را تسهیل می کند.

بازاریابی مویرگی به یک شرکت کمک می کند نفوذ خود در بازار را گسترش دهد. شرکت ها از کانال های مختلفی برای پخش محصولات و کالاها استفاده می کنند. برای مثال، یک تولیدکننده علاوه بر فروشگاه های برند خود، می تواند از طریق فروشگاه های خرده فروشی، نام تجاری خود را بیشتر در معرض دید قرار دهد. همچنین به مشتریان بیشتری در مکان های متنوع دست پیدا کند. بازاریابی مویرگی این امکان را برای یک کسب و کار فراهم می کند که بدون افزایش منابع، پتانسیل کسب درآمد را افزایش دهد.

بازاریابی B2B برای رشد کسب و کار - بازاریابی b2b چیست؟

پخش مویرگی

اهمیت بازاریابی مویرگی

برای تیم های بازاریابی مواردی مانند توزیع و مکان اهمیت زیادی دارند. چرا که مصرف کنندگان باید بتوانند به راحتی محصولات و خدمات شرکت را پیدا کنند. همچنین باید امکان مدیریت فهرست های موجودی وجود داشته باشد. با گسترش تجارت الکترونیک و فروشگاه های آنلاین، شرکت ها می توانند به طور مستقیم کالاها را به دست مصرف کنندگان برسانند. همچنین خرده فروشی های آنلاین یک گزینه مناسب برای پخش و توزیع محصولات هستند. به لطف این امکانات اینترنتی، خریداران می توانند بدون نیاز به مراجعه حضوری، محصولات مورد نظر خود را تهیه کنند. می توان گفت فروشگاه ها و خرده فروشی های آنلاین به یک کانال توزیع مناسب تبدیل شده اند و می توان از آن ها در بازاریابی مویرگی استفاده کرد.

کانال های مستقیم و غیر مستقیم

بازاریابی مویرگی از کانال های مختلفی برای پخش و توزیع محصولات و خدمات استفاده می کند. یک کانال مستقیم به مصرف کننده اجازه می دهد به طور مستقیم از تولیدکننده خرید کند. در حالی که کانال غیر مستقیم امکان خرید را از طریق عمده فروش و خرده فروش فراهم می کند. کانال های غیر مستقیم معمولا برای کالاهایی معمول هستند که در مغازه ها به صورت حضوری فروخته می شوند. هر چه تعداد واسطه ها بیشتر باشد، ممکن است قیمت نهایی محصول افزایش بیشتری پیدا کند. در واقع یک کانال مستقیم کوتاه، کمترین هزینه را برای خریداران به همراه دارد. چرا که هیچ واسطه ای در کار نیست و آن ها می توانند به صورت مستقیم محصولات را خریداری کنند.

ویژگی‌های یک مدیر فروش موفق | وظایف مدیر فروش

کانال های توزیع

انواع کانال های توزیع

کانال های ترکیبی چیزی هستند که در بازاریابی مویرگی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. این کانال ها می توانند شامل تولیدکننده، عمده فروش، خرده فروش و مصرف کننده باشند. طولانی ترین کانال هر چهار مورد را شامل می شود. برای مثال می توان به محصولاتی اشاره کرد که به وسیله تولیدکننده یا کارخانه از نظر قانونی قابل فروش نیستند. بلکه باید پس از تولید، به عمده فروش فروخته شوند. سپس عمده فروش آن ها را به خرده فروشی ها می فروشد. خرده فروشی نیز محصول را در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهد.

کانال دوم که در بازاریابی مویرگی دیده می شود، عمده فروش را از مسیر انتقال محصول حذف می کند. در این کانال، تولیدکننده می تواند به طور مستقیم محصول را به خرده فروشی ها بفروشد. این کانال شامل یک واسطه است و معمولا شرکت های بزرگ قادر هستند از آن استفاده کنند. کانال سوم، کانالی است که در آن هیچ واسطه ای وجود ندارد. شرکت تولیدکننده محصولات و خدمات خود را به طور مستقیم به مصرف کنندگان و کاربران ارائه می کند. این کانال با عنوان direct-to-consumer شناخته می شود. همچنین برندهایی که از این کانال استفاده می کنند با عنوان DTC Brand شناخته می شوند.

سازمان موفق، چگونه سازمانی است | ویژگی های سازمان موفق

انتخاب بهترین کانال برای بازاریابی مویرگی

تمام کانال های توزیع برای محصولات مختلف مناسب نیستند. بنابراین تیم های بازاریابی وظیفه دارند کانال مناسب را با توجه به محصول یا خدمات مورد نظر انتخاب کنند. کانال توزیع باید به صورتی انتخاب شود که با اهداف کلی شرکت و استراتژی های آن هماهنگی داشته باشد. توجه به مصرف کننده نیز اهمیت زیادی در انتخاب کانال توزیع دارد. برای مثال، می توان به نحوه دسترسی مصرف کنندگان به محصول مورد نظر اشاره کرد. سرعت رسیدن محصولات به دست مصرف کننده نیز اهمیت دارد. بعضی از محصولات به سرعت به وسیله یک کانال مستقیم و کوتاه به دست مصرف کنندگان می رسند. در حالی که بعضی دیگر برای انتقال سریع به کانال های غیر مستقیم نیاز دارند.

در بازاریابی مویرگی می توان از چندین کانال به طور همزمان استفاده کرد. برای مثال، یک شرکت می تواند از فروشگاه های آنلاین در کنار فروش از طریق فروشگاه های فیزیکی استفاده کند. البته این کانال ها باید با یکدیگر هماهنگی داشته باشند و از یک استراتژی پیروی کنند.

نرم افزار CRM ایده آل

استفاده از نرم افزار CRM برای بازاریابی مویرگی

نرم افزارهای CRM به شرکت ها اجازه می دهند از انواع گزارش ها، فرم ها و آپشن های مدیریتی استفاده کنند. نرم افزار CRM ایده آل یک نرم افزار مناسب کسب و کارها با امکانات زیاد برای بازاریابی و پخش مویرگی است. این نرم افزار، کمپین های بازاریابی را پوشش می دهد و دارای ابزار لازم برای اجرای استراتژی های بازاریابی است. شرکت ها می توانند از ماژول های اختصاصی برای مدیریت کسب و کار خود استفاده کنند.

بازاریابی مویرگی شامل مجموعه ای از کانال های توزیع می شود که بعضی از آن ها کوتاه و بعضی دارای چندین واسطه هستند. یک کانال توزیع، مسیری که کالا یا محصول باید طی کند تا به دست مصرف کننده برسد را مشخص می کند. با افزایش روش هایی که مصرف کننده می تواند به کالا دسترسی داشته باشد، فروش نیز افزایش پیدا می کند. از طرفی، کانال های طولانی می توانند قیمت را برای مصرف کننده به اندازه قابل توجهی افزایش دهند.

روش های فروش کالا با متد جدید | تکنیک های فروش مستقیم | روانشناسی جذب مشتری

گروه خبری: عمومی

0 نظر

  • برای این خبر نظری ثبت نشده است.

نظر

     هر زمان که بخواهید می توانید با نسخه دموی نرم افزار CRM ابری ایده آل کار کنید تا به شکل ملموس تر با سیستم آشنا شوید و از ماژول ها و قابلیت های این نسخه نرم افزار crm رایگان استفاده کنید. نسخه دموی رایگان crm ابری که ما در اختیار شما قرار می دهیم بدون محدودیت و شامل کلیه ماژول های سیستم crm می باشد و شما می توانید به مدت دو هفته با این نسخه دمو کار کنید. همچنین می توانید درخواست یک جلسه دموی حضوری داشته باشید تا در محل کسب و کار شما با هم نرم افزار crm ایده آل را بررسی کنیم و متناسب با کسب و کار خودتان و درخواست هایی که دارید نرم افزار crm پرزنت و توضیح داده شود و پس از مقایسه نرم افزار های crm بهترین نرم افزار crm را انتخاب نمایید.

درخواست کد اشتراک