باشگاه مشتریان
نرم افزار CRM ایده آل - درخواست دمو نرم افزار CRM ایده آل

مقالات | عمومی

  • صفحه اصلی
  • مقالات | عمومی | خلاقیت در مدیریت کسب و کار | پرورش خلاقیت در سازمان ها و ادارات

خلاقیت در مدیریت کسب و کار | پرورش خلاقیت در سازمان ها و ادارات

خلاقیت مدیران در مدیریت کسب و کار به کارکنان اجازه می دهد با استفاده از آمار و روش های مناسب، بتوانند سازمان ها را در مسیر پیشرفت قرار دهند.

نرم افزار CRM ایده آل - quote

خلاقیت در مدیریت کسب و کار و اقتصاد مبتی بر نوآوری

امروزه در اقتصاد مبتنی بر نوآوری، درک کردن چگونگی ساخت ایده های عالی، تبدیل به یک اولویت در مدیریت کسب و کار شده است. در بسیاری از شرکت ها و کارخانه های بزرگ جدیداً دستور کار مدیریت به شکلی تغییر کرده است که خلاقیت در مدیریت کسب و کار فقط مخصوص رئیس و هیئت مدیره و مراجع بالاتر نباشد. بلکه آنها، استقبال از ایده ها و خلاقیت تمامی کارکنان را در دستور کار خود قرار داده اند. همچنین افراد باید به تشکل‌ های خود کمک کنند تا دیدگاه‌های مختلفی را در کار بگنجانند که بینش های خلاقانه را تحریک کنند و باعث شود بهترین ایده ها در اجرای کار قرار گیرد تا باعث پیشرفت کسب و کار شود.

البته در این میان مدیران و رؤسای شرکت ها و سازمان ها و کارخانه های مختلف باید ایده ها و خلاقیت های افراد را که به پیشرفت کسب و کار کمک می‌کند مدیریت کنند. با نرم افزار سی آر ام ایده آل همه روندهای یک شرکت یا سازمان بصورت بانک اطلاعاتی ذخیره می شود تا با بررسی بیشتر و مدیریت مشتریان، ایده های فوق العاده ای پیاده سازی شود. بعنوان مثال شما اگر همه اطلاعات مربوط به مشتریان خود را داشته باشید، میدانید که کدام مشتری در چه فصلی، چه محصولی را بیشتر درخواست کرده است. گزارشات در بازاریابی حرف اول را می زند.

خلاقیت چیست؟

خلاقیت همواره در قلب تجارت بوده و هست. اگر بخواهیم درباره خلاقیت در مدیریت کسب و کار صحبت کنیم، باید ابتدا بدانیم که تعریف خلاقیت چیست. تعریف خلاقیت، توانایی ایجاد چیزی جدید و مناسب است که باعث پیشرفت در زمینه ای شود. بنابراین خلاقیت برای کارآفرینی یک امر ضروری به حساب می آید که کسب و کارهای جدید را آغاز می کند و بهترین شرکت ها را پس از رسیدن به مقیاس های جهانی حفظ می کند. در گذشته به دلیل اینکه خلاقیت غیرقابل مدیریت تلقی می شد بسیاری از مدیران از آن گریزان بودند. یا به دلیل اینکه تمرکز آنها بر روی بازدهی کمتر نسبت به بهبود اجرا داشت، کانون توجه بیشتر مدیران نبود.

با این حال مدت هاست که خلاقیت مورد توجه اکثر کسب و کار ها در زمینه های مختلف قرار گرفته است و محققان مدیریت کسب و کار را نیز به خود مجذوب کرده است. تغییر به سمت اقتصاد مبتنی بر خلاقیت یک امر ناگهانی بوده است و امروزه قابلیت های اجرایی مبتنی بر خلاقیت های افراد در حوزه مدیریت کسب و کار به طور گسترده ای افزایش یافته است.

خلاقیت در مدیریت کسب و کار

دو نوع خلاقیت در کسب و کار ها را با هم مرور میکنیم

مثال هایی برای خلاقیت در کسب و کار

برای درک بهتر این موضوع که خلاقیت در مدیریت کسب و کار چقدر موثر است، اجازه دهید تا مثال هایی متناسب با این موضوع برای شما بازگو کنیم.

وقتی مدیران کسب و کار خلاقانه رفتار می‌کنند، تفکر خلاق در کارمندان نیز ترویج پیدا می کند. اما وقتی با آن مخالفت می کنند، کل سیستم از خلاقیت دست می کشند و آن کسب و کار دچار یک روند خطی و یا روند رو به نزول خواهد شد. یک مدیر خلاق رویکردهای جدیدی را برای تعاملات و کار اتخاذ می کند.

یک مثال خلاقانه که در حوزه مدیریت کسب و کار به آن اشاره می کنیم، از یک کار خلاقانه در بازاریابی است. به طوری که یک کمپین تبلیغاتی که به دنبال فروش مدل جدیدی از خودرو می باشد، روش های قدیمی بازاریابی که تبلیغ چاپی و بنری است را کنار می‌گذارد و روش جدیدی را برای تبلیغات انتخاب می کنند. این روش جدید شامل یک ویدیو کوتاه هیجان انگیز است که خودرو را به شخصیت اصلی یک فیلم اکشن تبدیل می کند. یک بازاریاب ممکن است ایده فیلم سینمایی را از اینها هم فراتر ببرد. مثلاً می‌تواند خودروی مورد نظر را در یک فیلم جدید که به زودی اکران می شود بیاورند.

این مطلب میتواند برای شما جذاب باشد: اهمیت ارتباط با مشتریان

خلاقیت در تجهیزات و مدیریت کسب و کار توسط آن

مثال دیگری که در رابطه با خلاقیت در مدیریت کسب و کار می توانیم ارائه بدهیم، در بحث خلاقیت در تجهیزات می باشد.

داستان از جایی شروع می شود که چند تن از مشتریان کارخانه ای به دلیل اینکه داخل بسته بندی، هیچ محصولی وجود نداشت از آن کارخانه شکایت کردند. و برای رفع این مشکل، مدیر مجموعه تصمیم گرفت یک دستگاه مادون قرمز بخرد تا وقتی که متوجه شدند بسته بندی خالی است آن را شناسایی کرده و از سیستم خارج کنند. پس از مدتی، کارخانه دیگری نیز دچار همین مشکل شد. که دقیقاً دستگاه‌های هر دو کارخانه از یک نوع بود. اما خلاقیت باعث شد که با هزینه بسیار کم این مشکل حل شود. به طوری که یکی از کارگران در کنار تسمه نقاله ای که محصولات نهایی را از سیستم خارج می‌کرد یک پنکه قرار داد. و باد پنکه باعث می ‌شد که محصول خالی از تسمه نقاله روی زمین بیفتد.

مثال های زیادی در این رابطه قابل مطرح کردن می باشند که ما فقط برای توجیه ضرورت خلاقیت در کسب و کار دو مورد از آنها را بیان کردیم.

اهمیت خلاقیت در کسب و کار

مدیریت پروژه می تواند از خلاقیت بهره مند شود. خلاقیت در مدیریت پروژه می تواند توانایی مجموعه شما را برای تکمیل سریع پروژه‌های با کیفیت تغییر دهد . مدیر خلاق، در پروژه ها به جای تمرکز بر نگرانی‌های فوری قبل از تکمیل پروژه به محصول نهایی آن فکر می کند. به این صورت که نگرانی ‌های فوری باید حل شود اما نه با صرف زمان و هزینه زیاد که تاثیر منفی بر تکمیل پروژه نهایی بگذارد.

اپل شرکتی است که مترادف با خلاقیت است. این برند که دیگران را به متمایز فکر کردن تشویق می کند، به نوبه خود این کار را واقعا انجام می‌دهد. همین خلاقیت است که به اپل کمک کرد تا برای ۱۱ سال متوالی در فهرست نوآورترین شرکت‌های دنیا قرار بگیرد و برندی شد که همواره از فناوری صحبت می کند.

اگر به اپل در مقایسه با برندهای دیگر محصولات دیجیتال نگاه کنید، ابتدا آنها بسیار شبیه به هم هستند اما بعد از این که جستجو را ادامه می‌دهید متوجه می شود که این خلاقیت است که باعث پیشرفت آنها می شود. به عنوان مثال قابلیت تشخیص چهره را در نظر بگیرید. این قابلیت ابتدا توسط اپل و در گوشی های آیفون رونمایی شد و پس از مدتی مشاهده شد که فروش آیفون جدید چند برابر شد.

با گزارش گیری از روند فروش و بازاریابی، خلاقیت را در نزد کارکنان سازمان بوجود بیاورید.

خلاقیت در مدیریت سازمان های بزرگ و پر رقابت

خلاقیت در مدیریت سازمان های بزرگ و پر رقابت

امروزه شرکت ها و سازمان ها در یک محیط جهانی و رقابتی بسیار تنگاتنگ فعالیت می کنند. و همین موضوع باعث می شود که خلاقیت برای آنها امری حیاتی باشد. خلاقیت چیزی است که به ایده‌های بزرگ دامن می زند، طرز تفکر کارکنان را به چالش می کشد و دری را به روی فرصت های تجاری جدید باز می کند.

خلاقیت در کسب و کار اولین گام مهمی است که باید توسط مدیران ارشد در اولویت قرار بگیرد. در یک نظرسنجی که توسط IBM انجام شد که بیش از ۱۵۰۰ مدیر اجرایی از اتفاق نظر داشتند این بود که خلاقیت به عنوان عامل شماره یک برای موفقیت تجاری لازم است.

خلاقیت در مدیریت کسب و کار باعث می شود تا مجموعه در برابر سختی ها و مشکلات انعطاف پذیری داشته باشد. به این معنی که اگر مشکلی پیش آمد بتوانند با تفکر و خلاقیت آن را به بهترین نحو مدیریت کنند.

چگونه خلاقیت را در سازمان خود پرورش دهید؟

با چند قدم کوچک می توانید زمینه را برای یک تغییر بزرگ در کسب و کار خود مهیا کنید. در اینجا راه را به شما نشان می‌دهیم که این موارد می تواند خلاقیت را در کسب و کار شما تقویت کند:

۱. به خلاقیت پاداش دهید

هر ایده و خلاقیتی موفقیت آمیز نخواهد بود مگر با حمایت مدیران. باید به کارکنان آزادی و انعطاف برای آزمایش و کشف فرصت های جدید بدهند. و همچنین با ایجاد انگیزه برای ایده های نو در مدیریت کسب و کار می توان مجموعه را ترغیب به خلاقیت کرد.

شرکت هایی که به خلاقیت پاداش می دهند، نشان می دهند که برای آن ارزش قائل هستند و به افراد درون سازمان الهام می دهند تا نظریه ها و مفاهیم آزمایش نشده را دنبال کنند.

برای اینکه اهمیت این موضوع را درک کنید باید بگویم که کمپانی بزرگ گوگل به هر یک از اعضای تیم که در پروژه های نوآورانه شرکت کنند و یا ایده های خود را به منصه ظهور بگذارند، جوایز ارزنده ای اهدا می کند.

۲. افراد مناسب را استخدام کنید.

افراد درست در این زمینه صرفاً افراد خلاق نیستند. بلکه افراد مناسبی هستند که در جایگاه خود قرار میگیرند و متناسب با مهارت ها و دیدگاه های خود در زمینه پیشرفت کسب و کار به ایده پردازی و خلاقیت می پردازند.

افراد مناسب و خلاق را استخدام کنید

۳. رویکرد« بله و...» را امتحان کنید.

یک روش برای برانگیختن طوفان فکری خلاق، استفاده از تکنیکی است که به نام « بله و ...» شناخته می شود. این رویکرد همکاران را تشویق می کند تا ابتدا با توافق و سپس افزودن چیزی به بحث، افکار دیگران را نیز تقویت کنند. با حذف «نه» از روی میز تضمین می شود که همه ایده ها شنیده می شوند. افراد می‌توانند این رویکرد را با قرار دادن یک کاغذ که بر روی آن نوشته شده است «نه نگویید» در وسط میز و فکر کردن، تا حد ممکن این شیوه موثر را به کار بگیرند.

۴. ساعت کاری انعطاف پذیر را امتحان کنید.

همه برای برنامه سنتی ۹ صبح تا ۵ بعد از ظهر مناسب نیستند. ارائه تمهیدات منعطف مانند توانایی کار از خانه، باعث می شود که کارمندان سالم تر و شادتر و بهره ور تر شوند. تا زمانی که کارکنان در مورد انتظارات خود شفاف هستند کار خود را به موقع انجام می دهند و به طور مناسب با تیم خود هماهنگ می‌شود، این یک استراتژی آسان برای بالا بردن خلاقیت است و به همه این امکان را می‌دهد که در زمانی که بیشترین احساس خلاقیت را دارند کار کنند، برخلاف زمان تعیین شده در طول روز.

۵. به کارکنان خود زمان بدهید تا شارژ شوند.

با خلاقیت نیز ممکن است فرسودگی شغلی به وجود بیاید. کارمندان به زمان نیاز دارند تا عقب نشینی کرده و دکمه نوسازی را فشار دهند. تنها کاری که شرکت ها نمی توانند انجام دهند این است که خلاقیت را به کلی نادیده بگیرند یا امیدوار باشند که مشکل خود به خود حل شود. بلکه با ایجاد فرصت برای استراحت افراد خلاق باعث شوند که خلاقیت دوباره به سیستم برگردد.

CRM یک نرم افزار اطلاعاتی است که به شما اجازه می دهد با ایده های ناب و خلاقیت های شگرف در زمینه کسب و کار خود آشنا شوید و آن ها را به کار ببندید. همچنین شما با داشتن این برنامه قادر هستید که ایده و خلاقیت های خود را با موارد مشابه مقایسه کنید تا از ایرادات و نقص های آن مطلع شوید.

به کارکنان خود زمان بدهید تا شارژ شوند

اهمیت آمار در مدیریت کسب و کار

امروز اهمیت آمار در مدیریت کسب و کار به حدی زیاد است که، شرکت ها و سازمان ها حاضر هستند برای دسترسی به آمار مورد نیاز خود هزینه های زیادی کنند.

آمار به این دلیل برای کسب و کارها مهم هستند که به شما علت پیشرفت کسب و کارهای پیش از شما را می گوید تا بتوانید با بهره گیری از آنها و الگو قرار دادنشان، راه را برای پیشرفت خود باز کنید. همچنین علت شکست های به وجود آمده کسب و کار ها را بیان می کند و شما با خودداری کردن از این اشتباهات می توانید کسب و کار خود را حفظ کنید و راه را برای پیشرفت باز کنید.

CRM یک بانک اطلاعاتی است که به کمک آن می توانید آمار کسب و کار های مختلف دسترسی داشته باشید و با استخراج این آمار زمینه را برای مدیریت عالی کسب و کار خود فراهم نمایید.

مدیریت زمان در کسب و کار

حتما شما هم ضرب المثل وقت طلاست را شنیده اید. این ضرب ‌المثل بیانگر ارزش زمان و دغدغه انسان ها برای وقت را نشان می دهد.

اگر پولتان از دست برود می توانید دوباره آن را برگردانید و همچنین اگر کسب و کاری از بین برود می توان آن را از نو ساخت. اما هیچ وقت نمی توان زمان را به عقب برگرداند.

مدیریت زمان در کسب و کار

اما مدیریت زمان چیست؟

مدیریت زمان به معنی این است که برای هر کار زمان مشخصی را اختصاص دهیم و در آن وقت انجامش بدهیم.

موقعی که نتوانید به خوبی مدیریت کنید، دچار استرس می شوید و کارهایتان به هم می خورد.

دلیل اینکه اکثر مدیران روی مدیریت زمان تاکید دارند این است که بتوانید از ساعت های کاری نهایت بهره را ببرید و این باعث رشد کسب و کار می شود.

نرم افزار CRM ایده آل، یک نرم افزار فوق العاده است که به کمک آن می توانید برنامه زمانی خود را تهیه و تدوین نمایید و روشهای صحیح و اصولی مدیریت زمان را به شما یاد می دهد.

گروه خبری: عمومی

0 نظر

  • برای این خبر نظری ثبت نشده است.

نظر

     هر زمان که بخواهید می توانید با نسخه دموی نرم افزار CRM ابری ایده آل کار کنید تا به شکل ملموس تر با سیستم آشنا شوید و از ماژول ها و قابلیت های این نسخه نرم افزار crm رایگان استفاده کنید. نسخه دموی رایگان crm ابری که ما در اختیار شما قرار می دهیم بدون محدودیت و شامل کلیه ماژول های سیستم crm می باشد و شما می توانید به مدت دو هفته با این نسخه دمو کار کنید. همچنین می توانید درخواست یک جلسه دموی حضوری داشته باشید تا در محل کسب و کار شما با هم نرم افزار crm ایده آل را بررسی کنیم و متناسب با کسب و کار خودتان و درخواست هایی که دارید نرم افزار crm پرزنت و توضیح داده شود و پس از مقایسه نرم افزار های crm بهترین نرم افزار crm را انتخاب نمایید.

درخواست کد اشتراک